הקדמה

המידע הנמצא על מערכת המחשב היה חשוף לסיכונים שונים עוד מראשית ימי השימוש במחשבים הפרמיטיבים באמצע שנות השמונים. דאז, היו מוכרים לא יותר מעשרה וירוסים שונים, כיום, יש מיליונים.
הרצון של אנשים קרימינלים ברחבי העולם העונים לשם "האקרים" לפגוע במידע הנמצא על המחשב נובע מגחמות אנושיות שונות.
שינויים רבים עברו במהלך 20 השנה האחרונות כאשר עיקר מטרות המפגעים (להלן "האקרים") היו להגיע אל המחשב הביתי ולפגוע בחומר הנמצא על המחשב שלנו. פגיעה בחומר הנמצא על המחשב נעשתה בעזרת הוירוסים שנכתבו. אותם וירוסים הם בסה"כ תוכנות שמטרתם להביא את המחשב לקריסה של מידע, או במקרים נדירים פגיעה פיזית של החומרה במחשב.

Security article

עם כניסת האינטרנט חל שינוי בגישה של ההאקרים ולאט לאט הוירוסים מפנים את מקומם לטובת תוכנות חדשות העונות לשם תוכנות רוגלה או ספייוור. תוכנות אלו מייצגות את ההתפתחות של ההאקרים, וכעת, מרצון חסר משמעות של פגיעה במערכות מחשב של אדם זר, ישנו רצון של גניבת מידע שימושי מהמחשב שלנו.
תוכנת הרוגלה (מתוך המושג ריגול או ספיי שזה למעשה גם ריגול באנגלית) מטרתה לרוב משיכה של פרטי כרטיסי אשראי, ובמקרים חמורים יותר גניבות תעשייתיות של מוצרים של חברות וכדומה.

גיבוי המידע

שימוש בתוכנת אנטי וירוס ותוכנות אנטי-ספיי או אנטי-רוגלות הינם הכרחיים, אבל לעיתים אנו טועים שאנו נותנים קדימות וחשיבות ראשונה ל-2 הגנות אלו שכן מדובר בהגנות מוגבלות מאוד.
לפני שאנו חושבים כיצד אנו מונעים חדירה של וירוסים, עלינו לחשוב כיצד אנו שומרים על המידע שלנו באופן אבסולוטי. הווה אומר, עלינו לגבות את החומר במחשב הביתי בתקופות רלוונטיות לשינויים המתבצעים.
בחברות המחזיקות מידע רב ערך, פעילות הגיבויים הינה תפיסה ברורה ומובנת מאיליו, ואילו אצלנו, המשתמשים "הפשוטים" בבית, תפיסת הגיבויים הינה "טרחה" שאיננה מובנת לנו מאיליו.
כדי לשמור על המידע במחשב מפני הרס עלינו לשנות תפיסה זו, ולהשתדל לגבות את המחשב לפחות פעם בחודש. גיבוי של המחשב יותיר אותנו תמיד עם רגל אחת על הקרקע. כניסה של וירוס או תוכנה שעלולה להביא להרס תמנע אובדן של מידע.

הגנה על המחשב ואבטחת המידע

אבטחת המחשב מפני חדירה של תוכנות לא רצויות כרוכה במספר אלמנטים כאשר מבחינתנו חלקם אקטיבים וחלקם פאסיבים. התקנת תוכנת אנטי וירוס ותוכנת אנטי-ספיי או אנטי-רוגלות הינן הכרחיות לשם פעילות המחשב, זאת כמובן בהנחה שיש גם פיירוול על המחשב (להלן "חומת אש"). במערכות מסוג Windows XP SP2 ומתקדמות יותר מסוג Vista חומת האש מובנת, וגם מופצת תוכנת אנטי רוגלות, מה שנשאר לבצע זה התקנה של אנטי וירוס (AVG היא תוכנת אנטי וירוס חינמית מאוד מומלצת).
מאפיינים אלו בדמות אנטי וירוס, וחומת אש הינ פאסביים, משמע, לאחר התקנתם, אין אנו נדרשים לתפעול כלשהו של התוכנות, שכן לרוב הן מבצעות סריקות במחשב ועדכוני גרסה אוטומטיים, בניגוד לתוכנת האנטי רוגלות, שהמשתמש צריך לבצע סריקה יזומה. הגורם האקטיבי שמשלים את ההגנה על מערכות המחשב שייך להתנהגות שלנו בתפעול המחשב, כלומר, אנו יכולים למנוע ע"י שימוש זהיר במחשב כניסה של וירוסים מבעוד מועד, זאת ע"י גלישה באתרים מוכרים בלבד, הימנעות מכניסה לאתרים של האקרים, הימנעות מלהוריד תוכנות לא חוקיות, והימנעות מאתרי תוכן של מבוגרים (בעיקר בחו"ל) שכן הללו מפיצים כמויות עצומות של וירוסים ותוכנות רוגלה.
שילוב של האלמנטים הנ"ל יותיר אותנו בטוחים בשימוש השוטף.

סיכום

המחשב הביתי חשוף למפגעים רבים, ולגורמים עוינים. ניצול מיטבי של המחשב בשילוב גיבוים, התקנת תוכנות הגנה, וגלישה בטוחה יעזרו לנו ליהנות מהמחשב ללא חשש, וללא צורך תלת שנתי בביקור של טכנאי מחשבים. יש לזכור שמומלץ להימנע מלהשאיר מידע רגיש על המחשב כגון פטנטים, ומוצרים ייחודיים, שכן מידע זה חשוף ברגע שאנו מתחברים לאינטרנט.
מידע תמיד היה ותמיד יהיה בסיכון גם אם נשמור אותו בבנק בכספת, אך אם נדאג להסתיר את המידע, ולהגן על המידע, נוכל לישון יותר בשקט.